Vzdelávacia aktivita v CSS „Slnečný dom“ „Tréning pamäte“
Cieľom vzdelávania zamestnancov v CSS „Slnečný dom“ je prehlbovať úroveň ich vedomostí, pracovných schopností a profesionálnych zručností. Podľa zákona NR č.448/2008 Z. z. o sociálnych službách sa ďalším vzdelávaním rozumie prehlbovanie kvalifikácie odborných zamestnancov. Ide o zabezpečenie vysokej profesionálnej úrovne každého zamestnanca formovaním jeho pracovných schopností, jeho osobnosti a sociálnych vlastností, ktoré ovplyvňujú správanie, vedomie a motiváciu daného zamestnanca. Takéto vzdelávanie zamestnancov CSS „Slnečný dom“ sa realizovalo 15.05.2013 v priestoroch DSS Važecká, Prešov a to prostredníctvom interného seminára „Tréning pamäte“, ktorý viedla p. Iryna Hajdučková za asistencie Mgr. Dariny Krikunovovej.
Pamäť je schopnosť človeka prijímať informácie, spracovávať ich, ukladať a v správny čas si ich vybaviť. Poznáme tri druhy pamäti: ultrakrátkodobú (senzorickú pamäť), krátkodobú (pracovnú) a dlhodobú pamäť.
Kognitívny tréning je cielená stimulácia mozgových funkcií so zameraním na viaceré kognitívne schopnosti ako je pamäť, myslenie, úsudok, slovná zásoba a v neposlednom rade rečové schopnosti.
Tréning pamäti je preventívny program na posilňovanie pamäti a vitality. Prebieha skupinovou alebo individuálnou formou a tvorí ho cyklus niekoľkých cvičení.
Cieľom a zameraním tréningu je:
- využiť techniky tréningu pamäti pre lepšiu pamäť v každodennom živote,
- stimulovať rôzne oblasti mozgu,
- posilniť jednotlivé druhy pamäti,
- a zvýšiť sebavedomie účastníkov.
Tréningom pamäte môžeme:
- overiť si funkčnosť svojej pamäti,
- zvládnuť techniky a stratégie pre lepšie zapamätávanie,
- zvýšiť schopnosť zvládať problémy každodenného života,
- získať presvedčenie, že úbytok pamäťových schopností je možné obmedziť, ak je pamäť primerane využívaná,
- naučiť sa starať o vlastnú pamäť tak, ako o svoje zdravie.
Kvalitu pamäte podmieňujú tri faktory: genetická (dedičná) predispozícia, tréning pamäti a životný štýl. Aktívny životný štýl, šport, okysličovanie mozgu, spokojnosť samého so sebou, vyššie sebahodnotenie a vzdelanie napomáhajú pamäti udržať si dobrú kondíciu. Je nutné dodať, že vzdelaní ľudia nemusia mať zákonite lepšiu pamäť. Ide skôr o skutočnosť, že ich pamäť je výkonnejšia, pretože ju nútia viac pracovať. Faktom je, že životný štýl môže ovplyvniť úroveň pamäte. Správna životospráva a vyvážená strava okrem iného znamenajú dodávať telu dostatok cukrov, bielkovín, tukov, minerálov a vitamínov. Z vitamínov pamäť najviac podporujú vitamíny B-komplex, C a E, z minerálov sú to vápnik, fosfor a horčík.
Vedecké výskumy týkajúce sa ľudského mozgu najmä z posledného desaťročia minulého storočia dokazujú, že vhodnou aktivizáciou a stimuláciou mozgu možno podporiť tvorbu nových spojení medzi nervovými bunkami (neurónmi) a tak zabezpečiť jeho dobrú kondíciu a schopnosť učiť sa aj do vysokého veku.
Trénovanie pamäti obsahuje celý rad techník ukladania údajov do pamäti, ktoré kompenzujú jej nedokonalosť a rôzne kognitívne cvičenia ako sú:
- cvičenia pozornosti,
- cvičenia zmyslového vnímania,
- psychomotorické cvičenia,
- logické úlohy,
- grafomotorické úlohy,
- precvičovanie epizodickej pamäti,
- cvičenia krátkodobej pamäti,
- cvičenia využívajúce dlhodobú pamäť.
Cvičenie pamäte je určené všetkým bez ohľadu na vek a vzdelanie. Cieľom seminára bolo oboznámenie zamestnancov s podstatou a možnosťami využitia tohto tréningového programu pre našich prijímateľov sociálnych služieb. Praktickým výstupom z tohto seminára je zámer poskytnúť tento tréning našim prijímateľom, ktorý bude zabezpečovať pani Ľubica Magdová, ktorá sa zároveň bude v tomto programe ďalej vzdelávať a zvyšovať svoju kompetenciu.